Opkus apklausos rezultatai

Kaip sustabdyti patyčias mokykloje? | Valtininkas

Truskavos mokykla jau septintus metus dalyvauja patyčių prevencinės programos Olweus apklausose. Pirmuosius trejus metus (2015 – 2017 m. m) patyčių buvo fiksuojama daugiau, bet jos nuolat mažėjo (30,3 proc. – 24,8 proc. – 22,3 proc.). Programai įsibėgėjus, ketvirtoji apklausa pateikė malonią staigmeną – mes turėjom tik 9 proc. patyčių. Bet po metų (2019 m.) jos vėl šoktelėjo (14,9proc.). Pandeminiai 2020-ieji iš esmės pakeitė situaciją – darbas nuotoliu iki 6,5 proc. sumažino patyčias, bet 2021-ieji vėl grąžino mums tuos pačius 14,9 proc. Šiuo atžvilgiu mūsų mokykla nėra unikali – visoje šalyje vyrauja panašūs dalykai. Nuotolinio mokymosi metu daugumoje mokyklų buvo sumažėję patyčių, o pasibaigus pandemijai – šoktelėjo. Socialinė atskirtis, negatyvi informacinė aplinka, netikrumas dėl ateities, bendravimo, akių kontakto, apsikabinimo stoka turėjo įtakos ir pakitusiems mokinių įpročiams.

Mokykla yra gyvas organizmas, turintis savo dinamiką. Bet pravartu po kiekvienos apklausos atpažinti besikartojančias, mūsų mokyklai būdingas tendencijas. Dažniausia patyčių forma – žodinė. Vadinasi reikės užsiėmimų apie pagarbų bendravimą, empatiją, gebėjimą girdėti, vystyti dialogą, siekti susitarimo. Kitas pasikartojantis dalykas – tai tos pačios nesaugios zonos (koridoriai, autobusas, klasė be mokytojo). Svarbu skatinti suaugusių bendruomenės narių pastabumą detalėms, rūpestį, pagalbą, iškilus sunkumams. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad kai kurie vaikai būtų patys linkę stebėti ar net dalyvauti patyčiose. Neramina ir tai, kad 15 mokinių pasisakė bijantys būti įskaudinti mokykloje. Tad būtina tomis temomis diskutuoti klasėse.

Mūsų mokyklos patyčių apklausos rezultatai nėra reikšmingai dideli. Nepaisant to, juos būtina analizuoti, vertinti, ieškoti situacijos gerinimo galimybių. Mokykla nedidelė, todėl nebus sunku atrasti provokatorius, atpažinti aukas ir jiems suteikti reikiamą pagalbą. Kita vertus, patyčios tarpsta ten, kur yra tam palanki dirva – abejingumas kito skausmui, dvasinis aklumas ir kurtumas, netinkamo elgesio toleravimas. Ilgalaikis Olweus programos vykdymas ir mokyklos bendruomenės sąmoningumas leis kurti priešnuodžius: geranoriškumą, saugumą, pasitikėjimą vienas kitu.

Psichologė Nomeda Ulickienė